


| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 6.58 mm |
| Width | 6.1 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Height | 2.55 mm |
| Thickness | 2.3 mm |
| Radiation Hardening | No |
| Voltage | 35 V |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Min Input Voltage | 7.2 V |
| Output Current | 500 mA |
| Output Voltage | 5 V |
| Output Type | Fixed |
| Lifecycle Status | Active |
| Max Output Current | 500 mA |
| Quiescent Current | 10 mA |
| Max Input Voltage | 35 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Nominal Output Voltage | 5 V |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 78 dB |
| Number of Regulators | 1 |
| Load Regulation | 100 mV |
| Line Regulation | 100 mV |
| Min Output Voltage | 5 V |
| Max Output Voltage | 5 V |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Positive |
| Packaging | Reel |
Stock: 4979
Distributors
pcbx
Unit Price$0.38496
Ext.Price$0.38496
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.38496 | $0.38496 |
| 10 | $0.30317 | $3.03170 |
| 50 | $0.26126 | $13.06300 |
| 100 | $0.22514 | $22.51400 |
| 500 | $0.19293 | $96.46500 |
| 1000 | $0.18226 | $182.26000 |
